PADANG BAI & CANDIDASA
PADANG BAI & CANDIDASA

Padan Bai  to niewielkie, malownicze miasteczko położone na wschodnim wybrzeżu Bali. Ze znajdującego się tam  portu odpływają promy i łodzie typu Speed Boat na pobliskie wyspy Nusa Penida, Lombok oraz wysepki Gili Trawangan, Meno i Air. Do Padang Bai dostajemy się samochodem. Przejazd z naszej bazy w Sanur zajmuje nam około godziny. Na miejscu przygotowujemy sprzęt, który zostanie przeniesiony na łodzie typu JUKUNG. Są to nowoczesne wersje tradycyjnych łodzi rybackich przystosowane do wożenia nurków. Na miejscu znajduje się przyjemna restauracja Topi Inn w której po zakończonych nurkowaniach zjemy pyszny posiłek. Do dyspozycji są prysznice i toalety. Rejs łodzią w zależności od miejsca do którego płyniemy zajmie nam od 7 do 25 min.

Blue Lagoon (Coral Garden) – odległość od portu 5 min. Blue Lagoon (Coral Garden) to miejsce dla początkujących i zaawansowanych nurków. Głębokość maksymalna 30 metrów, średnia głębokość nurkowania 10 – 12m. Spotkamy tam bogactwo korali twardych w tym wielkie mushroom corals i acropora. W Blue Lagoon często spotykamy również żółwie morskie, rekiny rafowe White Tip oraz duże Sepie (Mątwy). Możliwe małe i średnie prądy.

White Sand Beach – odległość od portu 5 min. Miejsce dla początkujących i zaawansowanych nurków. White Sand Beach drift dive to doskonałe miejsce gdzie nurkujemy z prądem. Głębokość maksymalna 22m , średnia głębokość nurkowania to 10 -12. Podczas nurkowania typu One Way (lub Drift Dive) pokonujemy pod woda dystans około kilometra. Lekki prąd unosi nas nad dywanem koralowym. Tutaj również często spotykamy żołwie w tym zielone żołwie morskie.

Tanjung Jepung Odległość od portu 8 min. Miejsce dobre dla początkujących i zaawansowanych nurków. Znajduje się tam nieduży wrak stalowej lodzi rybackiej zatopiony w celach urozmaicenia nurkowiska. To miejsce z pewnością spodoba się amatorom podwodnej fotografii. Bardzo dużo ryb koralowych: skrzydlice, frog fish, płaszczki lagunowe, ławice snaperów oraz ciekawe formacje koralowe. Przeważnie brak lub małe prądy. Maksymalna głębokość przy wraku 20m. średnia głębokość 10m.

Padang Bai – Jetty. Odległość od portu 20min. To szczególne i niesamowite miejsce jedyne takie na całym Bali i w okolicach. Jetty to od jakieś czasu nie używany ogromny pomost służący wcześniej do obsługi wielkich pasażerskich statków wycieczkowych. Miejsce to szczególnie polecamy podwodnym fotografom. Pośród ogromnych 20m kolumn podtrzymujących pomost znalazły ostoje tysiące ryb i korali. Pływajac miedzy nimi w cieniu pomostu czujemy się jak na gigantycznym wraku. Spotykamy tam całe ławice puffer fish, bat fish, skrzydlice. Przy odrobinie szczęścia spotkamy również frog fish. Maksymalna głebokość 16 m, średnia głebokość nurkowania 8 – 10 m. Przeważnie brak prądów lub słabe.

Gili Tepekong – odległość od portu 25 min. jest to ogromna wulkaniczna skała znajdująca się w północnej części zatoki Candidasa. Z uwagi na częste silne prądy i znaczną głębokość nurkowania zabieramy tam wyłącznie doświadczone osoby, które już z nami nurkowały. Na Tepeknog atrakcja są jaskinie w których pływają młode około rekiny White Tip. Często spotykamy tam również dorosłe White Tip’y. Na Tepekong również spotykamy żółwie morskie a w okresie od sierpnia do listopada rybę Mola Mola – Oceanic Sunfish (Samogłów). Maksymalna głębokość 30+, średnia głębokość nurkowania 18m. Możliwe średnie lub silne prądy.

Gili Mimpang – odegłość od portu 25 m. Położone kilkaset metrów od Tepekong Gili mimpang to 3 ostre skały wulkaniczne wystające z oceanu na wysokość kilkunastu metrów. Również tutaj z powodów trudnych warunków nie zabieramy początkujących nurków. Z powodu stromego zbocza rafy i częstych prądów niemal wyłącznie organizujemy tutaj drift dive – one way. Podczas nurkowania często spotykamy duże rekiny rafowe White Tip patrolujące rafę. W sezonie sierpień – listopad często można też spotkać Mola Mola. Królują twarde koralowce, w centralnym punkcie znajduje się wielki mushoom coral porośnięty przez ogromne morskie gąbki, sezonowo pojawiają się wspaniałe jasno zielone miękkie koralowce. Maksymalna głębokość 30+ , średnia głebokość nurkowania 14m. Możliwe średnie lub silne prądy.