MENJANGAN
MENJANGAN

Położona na północnym zachodzie Bali wyspa Menjangan wchodzi w skład Balijskiego Zachodniego Parku Narodowego. Ze względu na znaczna odległość (4 godziny jazdy z Sanur) najczęściej organizowane przez nas wyjazdy odbywają się z jednym noclegiem. Nurkowanie na Menjangan można połączyć ze zwiedzaniem zachodniej części Bali oraz z noclegiem w miejscowości Pemuteran. Dla osób, którym nie straszna jest 8 godzinna podróż samochodem (w tą i z powrotem) organizujemy jednodniowe wyjazdy bez noclegu.
Po dojechaniu do przystani leżącej nieopodal miejscowości Gilimanuk przesiadamy się na drewnianą łódź motorową, która zawiezie nas na wyspę Menjangan. Przy wyspie znajduje się kilka miejsc nurkowych. Wszystkie miejsca maja charakter pionowych ścian schodzących od powierzchni do głębokości 60m+.
Czeka tam na nas wielkie bogactwo korali miękkich i twardych a zwłaszcza las ogromnych Sea Fan (Gorgonia) porastających pionowe ściany Menjangan. Ławice ryb koralowych, morskie żółwie, rekiny rafowe powinny nam towarzyszyć niemal na każdym nurkowaniu. Dodatkową trakcją jest wybudowana na zboczach wyspy hinduska świątynia z ogromną figurą bóstwa Ganesha wykutą w białym kamieniu. Ciekawostką jest to, że wyspe Menjangan zamieszkują nie bojące się ludzi Jelenie. Te sympatyczne zwierzęta częst można spotkać jak wylegują się na plaży lub brodzą w wodzie morkiej.

Miejsce to polecamy wszystkim nurkom i amatorom snorkelingu.