TULAMBEN & AMED
TULAMBEN & AMED

Tulamben to niewielka wioska położona na północno wschodnim wybrzeżu Bali. Dzieląca ją od naszej bazy niecałe 90 km a czas dojazdu samochodem to niespełna 2 godziny.  Tuamben leży u stóp najwyższego na Bali  wulkanu Gunung Agung 3142m. n. p. m., który znajduje się 15 km na zachód on niej.  Od zarania dziejów ów wulkan zasypywał popiołem i wulkanicznym piaskiem okoliczne wioski i plaże. W związku z tym mamy w tym rejonie do czynienia z czarnymi kamienistymi plażami, które pokryte są okrągłymi oszlifowanymi przez fale czarnymi wulkanicznymi kamykami.

Wody obmywające tę część wybrzeża Bali należą do tzw Morza Balijskiego, które z kolei jest częścią oceanu spokojnego. Temperatura wody z tej strony wyspy żadko spada poniżej 27 stopni a przez większą część roku utrzymuje się na poziomie 29st C.  W rejeonie Tulamben nie występują też silne prądy, które często nawiedzają wschodnie i południowo wschodnie wybrzeże.

Większość miejsc nurkowych w Tulamben dostepna jest z brzegu. Jednym z najciekawszych i najpopularniejszych miejsc nurkowych jest wrak amerykańskiego okretu wojennego USAT Liberty. Prawie 120 metrowej długości Liberty leży niemalże przy samym brzegu. Jest to wspaniałe miejsce nurkowe dla wszystkich, zarówno zupełnie początkujących jak i doświadczonych nurków. Amatorzy feedivingu oraz snorkelingu równie chętnie odwiedzają to miejsce. Minimalna głębokość 3m – maksymalna  30m. Jest to również doskonałe miejsce na nurkowania nocne. Wrak USAT Liberty licznie porastają twarde i miękkie koralowce, ogromne morskie gąbki typu barrel sponge oraz niezliczone ilości ryb. Kilka razy udało nam się nawet spotkać rekina wielorybiego. Równie  często spotykamy tam żółwie morskie, rekiny rafowe, barakudy oraz bardzo dużo mięczaków i skorupiaków czyli tzw makro.

W rejonie Tulamben znajduje się wiele równie wspaniałych miejsc nurkowych. Do tego samego rejonu możemy zaliczyć również Amed i Kubu.  Jest to kierunek w którym można nurkować wiele dni a każde nurkowanie będzie wspaniałym pełnym wrażeń przeżyciem.

Najpopularniejsze miejsca  nurkowe w rejonie Tulamben i Amed:

  • USAT Liberty
  • Tulamben Drop Off
  • Tulamben Coral Garden
  • Cactus Poit
  • Seraya
  • Kubu (Relax Wreck)
  • Amed Jemeluk Bay
  • Amed Lipah Bay (Japanese Wreck)

Wszystkie miejsca wskazane dla początkujących i zaawansowanych nurków.